„Rabbi, kto popełnił grzech, że człowiek ten urodził się niewidomy: on sam czy jego rodzice?”. Jezus im odpowiedział: „Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice, lecz stało się tak, aby w nim ukazały się dzieła Boże.”
J 9,2-3
Grzech słusznie kojarzy nam się z winą. Kto przekroczył Boże przykazania, jest winny. Dlatego stojąc przed Panem, ze skruchą przyznajemy się do grzechu i wypowiadamy słowa: „Moja wina…”. Tak, gdy zgrzeszyliśmy świadomie i dobrowolnie, to jest nasza wina. Lecz czy życie niepełnosprawnego dziecka związane jest z czyjąś winą?
Gdy cierpimy, trudno jest uwierzyć w niewinność swoją bądź drugiego człowieka. Świadomie lub nieświadomie poszukujemy powodu cierpienia, które stało się naszym udziałem. A Jezus na pytanie o to, kto zawinił, że pewien człowiek urodził się niewidomy odpowiada: „Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice”. Wobec choroby czy niepełnosprawności swojego dziecka jesteś niewinny.
„Za jakie grzechy ja to cierpię?” – słyszymy nieraz z ust ludzi. W słowach zazwyczaj kryje się poszukiwanie usprawiedliwienia odczuwanego bólu bądź chęć znalezienia winowajcy bolesnego doświadczenia. Aby tylko poczuć jakąś ulgę… Aby tylko mniej bolało… Czy jednak, w tym przypadku, poszukiwanie winy i winnego to właściwa droga? A może należy postawić inne pytanie?
Pytasz, dlaczego zatem mnie to spotkało? Ile czasu jeszcze mam to znosić? Czy jest ktoś, kto mnie zrozumie? Czy ktoś, może mi pomóc? Czy sobie dalej poradzę? Trudne pytania nurtujące serce. Jeśli chcesz podzielić się swoimi pytaniami i posłuchać pytań innych rodziców dziecka niepełnosprawnego oraz wspólnie poszukać na nie odpowiedzi, to zapraszamy cię na warsztaty.
Warszataty dla rodziców dzieci z niepełnosprawnością 12 – 14 maja 2023r.
- Rozpoczęcie w piątek, godz. 18.30
- Zakończenie w niedzielę, godz. 13.00
OŚRODEK APOSTOLSTWA TRZEŹWOŚCI, ul. br. H. Koźmińskiego 36, Zakroczym
- Koszty: 350 zł. od osoby
- Przedpłata 250 zł
- na konto: 32 8011 0008 0030 0300 0332 0001
- Z dopiskiem: Warsztaty dla Rodziców dzieci niepełnosprawnych.
- Na miejscu dopłata: 100 zł.
Zgłoszenia przyjmowane są mailowo: warsztaty.rdn@gmail.com
PROWADZĄCY:
Piotr Wardawy OFMCap – duszpasterz w Centrum Duchowości „Honoratianum” w Zakroczymiu, trener Focusingu.
Katarzyna Balcerzak – katecheta, oligofrenopedagog, nauczyciel wspomagający osób z autyzmem.
Temat: Dbając o siebie otaczam troską dziecko.
Aneta Aleksandrowicz – psycholog, Trener Umiejętności Społecznych, trener Rodziców dzieci z ZA i ADHD, terapeuta behawioralny w procesie certyfikacji.
Temat: „Odnaleźć siebie – drogą do akceptacji”